Z wielką pompą rozpoczynamy projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym”! Na sam początek zapraszamy na potańcówkę z gwiazdą polskiej sceny muzyki tradycyjnej, Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą!
Bardzo cieszymy się na to spotkanie, gdyż orkiestry dęte mają swoje ważne miejsce w śląskich sercach i tradycji, a dzięki koncertowi Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej będziemy mogli zobaczyć, jak ten ruch rozwija się w innych częściach kraju. Potańcówkę poprzedzą warsztaty tańców miejskich, które poprowadzi Olga Kozieł.
Kiedy?
Wtorek, 28 maja
19:00 – warsztaty tańców miejskich z Olgą Kozieł
20:00 – potańcówka z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą
UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.
Gdzie?
Strefa Centralna (Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice)
Za ile?
15 zł – warsztaty
20 zł – potańcówka
Zniżka 50% z Katowicką Kartą Mieszkańca
Bilety do nabycia w kasie Miasta Ogrodów (czynna pon.–pt. 10:00–17:00) oraz na
https://miasto-ogrodow.interticket.pl/
Dla kogo?
Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!
Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „siedzą” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek… Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!
O Artystach:
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała jesienią 2017 roku w Warszawie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej pod wpływem silnej inspiracji archiwami, ale i żywymi spotkaniami z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie Roztocza. Funkcja ta zanikła wśród współczesnych orkiestr, a wraz z nią stary repertuar, który zastąpiły interpretacje przebojów muzyki popularnej, najczęściej zachodniej.
Przez dużą część XX wieku to właśnie orkiestry dęte wiodły prym na weselach i zabawach tanecznych we wsiach Lubelszczyzny/Roztocza, grając chętnie tańczony wówczas repertuar o zdecydowanie krajowym rodowodzie – polki, oberki, foxtroty, tanga, walce. Tę tradycję WLOD stara się przywrócić, ucząc się utworów od wciąż działających orkiestr ze Zdziłowic i Goraja, a także samodzielnie spisując partytury z nagrań archiwalnych czy wertując stare rękopisy nut znalezionych na Roztoczu podczas badań terenowych. Orkiestra grała do tańca m.in. na festiwalach w Rudolstadt (Niemcy), Heiden (Szwajcaria) czy Umlaut (Francja), Wszystkie Mazurki Świata, EthnoPort, Oj Wiosna, Ty Wiosna, Move Your Brass, Strefa Ciszy, Racłacamp oraz Fanfara, ale także w bardziej kameralnych i spontanicznych sytuacjach.
Olga Kozieł – śpiewa, gra na trąbce i tradycyjnych instrumentach perkusyjnych, uczy śpiewu. Fascynuje się muzyką tradycyjną od 2005 r. biorąc udział w wielu projektach muzycznych, tworząc zespoły śpiewacze, instrumentalne i eksperymentalne. Występuje na mniejszych i większych scenach. Śpiewa w zespołach Z Lasu, Sekunda Mała, Pieśni Przejścia, The Golden Thousand. Gra na trąbce z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dęta, Orkiestrą Jarmarku Jagiellońskiego oraz zespołem Zvanai. Liderka projektu Wołyń w pieśniach. Fascynuje się lowenowską pracą z ciałem i oddechem. Spędziła niejedną noc na parkiecie wirując bez opamiętania.
O projekcie:
Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo. Projekt będzie realizowany od końca maja do końca sierpnia 2024 roku. Potańcówka z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą będzie pierwszym wydarzeniem projektu. Na kolejne potańcówki zapraszamy 3 lipca, 17 lipca, 7 sierpnia i 28 sierpnia. Dogrywamy skład kapel i program – szczegóły wkrótce na profilach Kapeli Fedaków i Miasta Ogrodów!
W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow@gmail.com)
Do zobaczenia!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury