Haka:
Według niektórych przekazów ustnych, Haka wywodzi się z wojny starożytnych bogów Maorysów. Tumatauenga (Tu), bóg wojny, stanął samotnie przeciwko gniewowi swojego brata Tawhirimatea. Tawhirimatea zesłał silne wiatry na Tu, więc aby im się oprzeć, Tu mocno wbił stopy w Papatuanuku (matkę ziemię) i wydał potężny okrzyk destabilizując Tawhirimatea.
Dziś Haka jest wykonywana przez lud Maorysów, aby uczcić swoich przodków, oddać hołd swojej kulturze, celebrować życie, opłakiwać śmierć bliskich osób. Haka jest również wykonywana podczas ceremonii powitalnych.
Jedność, siła, determinacja, emocje i duma to kluczowe słowa podczas wykonywania Haka.
Tańcząc Haka przywołujesz swoją wewnętrzną siłę, wewnętrzną bestię, chcesz wyjść ze swojej strefy komfortu. Pomaga to w wyznaczaniu granic, staniu na swoim gruncie i byciu jego strażnikiem. Wykonawcy haka również pozwalają swoim emocjom eksplodować, uznają je i uczą się jak być w harmonii ze swoim gniewem.
W tej rundzie Haka uwolnimy nasze głosy i emocje, poprawimy naszą asertywność, wykonując Haka z plemienia Waikato.
Plemię Waikato:
Waikato, nazwa nadana na cześć rzeki Waikato, to duża grupa plemion, wywodząca się od polinezyjskich osadników z Tainui waka (polinezyjskie kanu). Po masowym przybyciu brytyjskich osadników i rosnącym autorytecie brytyjskiej korony, plemiona Maorysów zjednoczyły się pod jednym władcą Maorysów, aby chronić ziemię. Ponieważ więcej Europejczyków potrzebowało ziemi do zasiedlenia, wybuchła wojna Waikato, chociaż plemiona walczyły dzielnie i zaciekle, konflikt doprowadził do konfiskaty ziemi Waikato. Obecnie plemiona Waikato są Kaitiaki (strażnikami) Kiingitanga (ruchu królewskiego), ponieważ pierwszym wybranym królem Maorysów był pochodzący z Waikato, Pōtatau Te Wherowhero.
Hula:
„Hula to serce Kanaka Maoli” (ludzi z Hawajów). Hula, jak każdy inny taniec polinezyjski, to ciało, które przemawia, święte przedłużenie tego, co jest śpiewane. To sposób, w jaki Hawajczycy zachowują swoją kulturę, kontener kultury hawajskiej przez wieki. Hawajczycy czczą swoich przodków, swoje starożytne boginie i bogów, swoich królów i królowe, opowiadają historie, legendy swojego ludu dzięki Hula. To sposób na zapamiętanie i pozostanie w kontakcie.
Hula można podzielić na dwa style, jeden stary (Kahiko), drugi nowoczesny (‘Auana). Będziemy poruszać się w rytmie uderzeń bębnów Kahiko, zbliżając nas do many Papa Hanau Moku (Matki Ziemi), bliżej naszych świętych instynktów i naszej duchowej natury.
O Manie:
Mana pochodzi z Polinezji, urodził się na świętej wyspie Ra’iatea, legendarnej Hava’i Nui, a jego rodzina wywodzi się od ostatniego klanu/plemienia stawiającego czoła najeźdźcom w Ra’iatea i Aotearoa (Nowa Zelandia). Zgodnie z tradycją, dorastając z dziadkami, uczył się o swoich przodkach, kulturach i tradycjach.
Warsztaty skierowane są dla wszystkich bez podziału na płeć. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
Kiedy
Sobota 23.11.2024 – 12:30 – 15:30 – Warsztat Haka
Niedziela 24.11.2024 – 12:30 – 15:30 – Warsztat Hula
Gdzie
Studio Nieznane ul. Kramarska 26, Poznań
Inwestycja
Jeden dzień – 160 PLN
Dwa dni – 300 PLN
Zapisy:
Ilość miejsc jest ograniczona.